| Oda Nobunaga
eredeti nevn KICHIHSHI, ksbb SABUR (szl. 1534. Owari tartomny, Japn - megh. 1582. jn. 21. Kyto); japn hadvezr, a Fujiwara-csald tagja; megdnttte az Ashikaga-soguntust, uralma alatt egyestette a japn tartomnyok csaknem felt, s ezzel vget vetett a feudlis hborskodsok hossz idszaknak. Tnyleges dikttorknt szilrd kormnyzatot lltott fel, s megteremtette az orszg egyestsnek feltteleit.
Apja kormnyhivatalnok volt, aki vagyont gyjttt, s jkora katonai erre tett szert vazallusai rvn. 1549-ben megrklte apja birtokait, s rvid id alatt leszmolt rokonaival s a tartomny f csaldjval. 1560-ra egsz Owarit uralma al hajtotta, s tanbizonysgot tve remek hadvezri kpessgeirl, legyzte Imagawa Yoshimotnak, az egyik szomszdos tartomny hbrurnak nagy seregt. Ez volt az els lps az orszg egyestshez.
Az elsznt, vakmer s ellentmondst nem tr Nobunaga minden j, gretes tallmnyt hasznostott. volt az els daimy (feudlis hadr), aki puskval felszerelt alakulatot szervezett. Ellenrzse al vonta a termkeny Owari-sksgon foly mezgazdasgi termelst, akrcsak a sksg kzepn elhelyezked Nagoya feltrekv kereskedrtegt. Miutn gy biztos gazdasgi alapokra tett szert, eltervezte, hogy benyomul a Kinki-vidkre, a Kytt vez gazdag terletre, amely rgtl fogva Japn hatalmi kzpontja volt.
Szvetsget kttt Tokugawa Ieyasuval, a szomszdos Mikawa tartomny feudlis urval (1562), majd hadmveleti bzist Gifu vrostl szakra helyezte (1567). A kvetkez vben, miutn Ashikaga Yoshiteru sgun gyilkossg ldozata lett, Nobunaga annak ccst, Ashikaga Yoshiakit tmogatta a sguni cm elnyersben: bevonult Kytba, s sgunn vlasztatta Yoshiakit. Viszonyuk azonban hamar megromlott, s vgl 1573-ban elmozdtotta a sgunt a helyrl. Ez egyben az Ashikaga-soguntus vgt is jelentette, noha az nvlegesen Yoshiaki 1597-ben bekvetkezett hallig tartott. 1576-ban a fvros kzelben, a Biwa-t partjn tallhat Azuchiban Nobunaga pomps vrat pttetett fhadiszllsnak, ezzel akarvn a vidk fltti uralmt megszilrdtani.
Ekzben j gazdasgpolitikba kezdett, megszntette az ti vmokat s a chektl beszedett kereskedelmi adt - addig mindkett a helyi hadurak privilegizlt jvedelemforrsa volt. Nvelte katonai erejt is; 1571-ben lerombolta az Enryaku-jit, a japn buddhizmus Tendai Shint irnyzatnak kzpontjt - ez az irnyzat hagyomnyosan hatalmi tnyez volt a politikban a VIII. szzadtl, a Heian-korszak kezdettl fogva. Mindekzben a fanatikus ikk-szekta tovbbra is kitartott az orszgot egyesteni akar Nobunagval szemben, aki ez utbbi rdekben megprblta hsgre brni a kisebb helyi daimykat, kiterjesztette vilgi hatalmt, segtette Yoshiakit, s szvetsget kttetett a vazallusai s klnbz tartomnyok ers haduraival. sszesen tbb mint tz vig harcolt kzvetve s kzvetlenl az ikk-szekta ellen. Vgl csak a csszri udvar kzvettsvel tudta megadsra brni az sakai Honganji kolostor-erdt, az ikk-szekta legfontosabb politikai s katonai kzpontjt. A nagyszm majorsg s templomi birtok megkaparintsa utn kiterjesztette hatalmt a szamurjokra s a gazdagabb parasztokra is azltal, hogy rjuk bzta az jonnan szerzett javakat. gy szilrd politikai s gazdasgi hatalomra tett szert, amelyet csak tovbb nvelt a buddhista templomok hagyomnyos befolysnak korltozsval.
Mihelyt megvetette a lbt Kytban, vdelmbe vette a jezsuita misszionriusokat, segtsget adott egy templom megptshez a fvrosban s egy papneveldhez Azuchiban. Nemcsak az eurpai kultra irnti rdekldse vezette erre, hanem az is, hogy a keresztnysg btortsban ltta a lehetsgt annak, hogy tovbb gyngtse a buddhista templomok befolyst. Maga Nobunaga nem volt hv, a keresztnysggel szemben tanstott magatartsa pusztn politikai okokkal magyarzhat.
Miutn meghdtotta Kzp-Japnt (1582), gy tervezte, hogy elfoglalja Nyugat-Japnt is, de megsebeslt az egyik elgedetlenked vazallusa lzadsa sorn, majd ngyilkossgot kvetett el. Ekkorra mr egyestette uralma alatt Japn tartomnyainak csaknem a felt, vget vetett a daimyk megosztottsgn alapul rgi rendnek, s elksztette az orszg politikai s gazdasgi egyestst.
Forrs: www.terebess.hu
| |