|
A mangt mr ismerjk, de mi a MANGA?
Lra KnyvKlub 2007.06.10. 20:03
Kicsit furcsnak tnhet itt, a sok knyv kztt egy kpregnyekrl szl cikk. Mr csak azrt is, mert az tlagember felnttknt szinte kizrlag a gyermekei ltal kerl kapcsolatba kpregnyekkel – s akkor is csak vsrlknt.
Nlunk ugyanis nem jellemz, hogy a szuperhsk vagy rajzfilmfigurk nevvel fmjelzett fzeteket az egsz csald kiolvasn. Japnban mindez egszen mskpp van. Persze ez nem meglep, hiszen a felkel Nap,a Fuji, a cscstechnika, a szupergyorsvast,a gsk, a sushi meg a szamurjok orszga szmtalan meglepetst tartogat az eurpai kultrkr embernek.
Nehz prhuzamot tallni a szoksok kztt, de hogy is lehetne sszehasonltani akr a kt vilg a becsletbeli gyeit:ott harakiri, itt vendetta.Japnban minden(!) kpregnyt mangnak hvnak. Japnon kvl viszont csak a japn kpregnyeket nevezik gy. Maga a kifejezs szszerinti fordtsban„vletlenszer kpeket” vagy„vzlatot” jelent, s a 18. szzadban hasznltk elszr. A manga gykerei az si japn tusrajzokig nylnak vissza,de a 13. szzad ta kszlnek azok a folytatsos trtnetek,amelyek mr valban hasonltanak a mai japn kpregnyekre. Kezdetben a mangk Buddha tantsairl szltak,meg arrl, hogyan gyztek a japn blcsek a knai rstudk felett, s beavattk az olvast a szeretkezs tudomnyba.
A 20. szzad sorn a tmk az akcitl kezdve a fantasyn s a cyberpunkon t a romantikus vgjtkokig elkpeszt mdon bvlt, s ezltal a mfaj hihetetlen npszersgre tett szert. A japn kultrban a manga immr a mdia nll gaknt tagozdik mfajokra.
Mindenki– ids s fiatal, frfi s n – megtallja a maga mangjt. Az egyes kiadvnyok tbbmillis pldnyszmban fogynak, hiszen Japnban a kpregnyolvass ppgy hozztartozik a mindennapokhoz, mint nlunk a tvnzs. A tmegtermels ellenre Japnban a mangarajzols ma is mvszetnek, st mr-mr szertartsnak szmt, s gy megvannak a ktelez szablyai is. Egy mangarajzolnak komoly utat kell bejrnia ahhoz, hogy a rangltra tetejre kerlhessen, s a sajt trtneteit nthesse kpekbe. ppen ezrt a legkedveltebb mangk alkoti sztroknak szmtanak hazjukban.Mangamvsznek lenni ugyanakkor komoly kzdelem is, hiszen hatalmas a piac, sok a versenytrs. A j rajzkszsg mellett alaposan ismerni kell a japn teremtsmtoszt s mondavilgot,gyesen kell felhasznlni az si szimblumokat. Csaknem minden mangban van ugyanis valami az si japn kultrbl– rszben ettl olyan egyediek s egzotikusak.
A mangk elksztsekor a hagyomnyokat gy kell figyelembe venni, hogy egyttal a kznsg ignyeinek is megfeleljenek. Ehhez pedig hatalmas fantzira van szksg,minden teremtmny karaktert gondosan ki kell dolgozni, s az sszes egyb rszletet is aprlkosan meg kell tervezni.A mangknak tbb jellegzetes kifejezeszkze van. Mindkzl elsknt tnik fel a figurknl az, amit a japnok „csibi”-nek neveznek. Ez a gyermeki testarnyokra utal: nagy fej, kicsi test, ami megfelel a japn ideloknak,amitl a karakter „kava”,azaz aranyos lesz. Ezenkvl jellemz mg a figurkra a tompa orr, a keskeny szj, a hatalmas hajzat, valamint a nagy szem, amely kiemeli a szerepl jellemt, aktulis hangulatt,rzelmeit, gondolait. A manga stlusjegyei kz tartozik mg szmos sajtos elem, amelyek j rsze szmunkra idegenl hat, gy a mozdulatok, illetve a mozgs dinamikjt rzkeltet sebessgvonalak, a szvegek, prbeszdek kurtasga, a fura karakterek, vagy ppensggel az az izzadtsgcsepp, amely pldul akkor jelenik meg a szerepl fejnl, ha valami sszezavarja vagy az idegeire megy.
Forrs:http://www.lira.hu/index.php?action=rovat&r_id=102&c_id=47
| |